Velkommen til Forårsfilharmonikernes hjemmeside

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Forårsfilharmonikerne mødes næste gang i weekenden

6. - 8. marts 2020 på Askov Højskole

 denne gang med dirigenten

Christian Øland

som i en ung alder allerede er godt på vej til at etablere sig som anerkendt dirigent for professionelle orkestre som DRSymfoniorkestret, Det Kgl. Kapel, Stockholms opera, Det Finske Raiosymfoniorekster m.m.fl.

 

 

Programmet bliver:

 Anton Bruckner: Symfoni nr. 4, Es-dur "Den romantiske" (72')

 Besætningen er:

2.2.2.2 - 4.3.3.1 - 1/0 - str

 

 Orkestret sammensættes af følgende kontaktpersoner:

 vl     Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com

 vla    Jan Lidhard              +46 73 804 66 82        jan.lidhard@gmail.com    

 vlc    Ane og Kresten Skak         39 66 45 50         fam.skak@gmail.com        

 cb    Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82         tmfroesig@gmail.com

 fl      Anne-Mette Tørning          45 82 33 17         amt@privat.dk

 ob    Ulla Kellermann                60 63 81 28         ulla.kellermann@gmail.com

 cl     Morten Frøsig                    61 78 84 08        morfroe1@gmail.com   

 fg    Søren Blanke                      27 28 13 68        sblanke@krudt.dk

 ho   Poul Jeppesen                    51 21 99 25        poul.jeppesen@get2net.dk     

 trp  Mads-Jacob Klitgaard          29 46 25 48       madsjkk@gmail.com                      

 trb  Lars Hansen                        38 60 16 36       larsbjerrehansen@gmail.com

 tu   Henrik Bertelsen                  20 46 06 12       bertelsen55@gmail.com

 slt  Jonas Weitling                      20 81 86 97      jonas_weitling@hotmail.com

 dir  Christian Øland                                           christian.oeland@gmail.com                                         

ooooooooooOoooooooooo

 

 

 Nærmere oplysninger om Forårsfilharmonikerne og orkesterweekenden fås hos 

Thomas Mørch Frøsig (tmfroesig@gmail.com) eller

Morten Frøsig (morfroe1@gmail.com) 

ooooooooooOoooooooooo

 

sidst opdateret 2.7.2019