Velkommen til Forårsfilharmonikernes hjemmeside

 Forårsfilharmonikerne mødes næste gang i weekenden

29. - 31. marts 2019 på Askov Højskole

 igen med dirigenten

Giordano Bellincampi

Generalmusikdirektor Duisburg Philharmoniker, Tyskland

Music Director Designate Auckland Philharmonia Orchestra, New Zealand

Chief Conductor Kristiansand Symfoniorkester, Norge

 

Programmet bliver:

 Gustav Mahler: Symfoni nr. 9, D-dur (75')

 Besætningen er:

5.4.5.4 - 4.3.3.1 - pk/slt - 2hp - str

træblæsere:

piccolo - 4 fløjter - 4 oboer (4. også eng.horn) -

esklarinet - 3 klarinetter - basklarinet - 4 fagotter (4. også kontrafagot)

 

 Orkestret sammensættes af følgende kontaktpersoner:

vl     Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com

vla    Eva Kobel                        29 46 79 04        evakobel7@gmail.com

vlc    Ane og Kresten Skak         39 66 45 50        fam.skak@gmail.com        

cb    Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com 

fl     Anne-Mette Tørning           45 82 33 17        amt@privat.dk

ob    Ulla Kellermann                 75 67 62 22        ulla.kellermann@mail.dk

cl     Morten Frøsig                    61 78 84 08       morfroe1@gmail.com   

fg    Søren Blanke                     27 28 13 68        sblanke@krudt.dk

ho    Poul Jeppesen                   51 21 99 25        poul.jeppesen@get2net.dk     

trp   Mads-Jacob Klitgaard         29 46 25 48         madsjkk@gmail.com                      

trb   Lars Hansen                     38 60 16 36         lars.b.hansen@simcorp.com

tu    Henrik Bertelsen               20 46 06 12         bertelsen55@gmail.com

slt    Jonas Weitling                  20 81 86 97         jonas_weitling@hotmail.com

dir   Giordano Bellincampi          36 16 16 46         bellincampi@privat.dk

ooooooooooOoooooooooo

Sammensætningen af orkestret påbegyndes i starten af oktober, hvor kontaktpersonerne modtager oplysning om pris og betaling mm.

 

Nærmere oplysninger om Forårsfilharmonikerne og orkesterweekenden iøvrigt fås hos 

Thomas Mørch Frøsig (tmfroesig@gmail.com) eller

Morten Frøsig (morfroe1@gmail.com) 

ooooooooooOoooooooooo

 

sidst opdateret 23.4.2018