Velkommen til Forårsfilharmonikernes hjemmeside

Forårsfilharmonikerne mødes næste gang i weekenden

23. - 25. marts 2018 på Askov Højskole

igen med dirigenten

Giordano Bellincampi

Generalmusikdirektor Duisburg Philharmoniker, Tyskland

Music Director Designate Auckland Philharmonia Orchestra, New Zealand

Chief Conductor Kristiansand Symfoniorkester, Norge

Programmet bliver:

Richard Wagner: Forspil til 1. akt af "Lohengrin" (7')

D. Shostakovich: Symfoni nr. 5, op. 47, d-mol (45')

Besætningen er:

Wagner: picc.2.2.eh.2.bcl.2.kfg - 4.3.3.1 - pk/slagtøj - strygere

Shostakovich: picc.2.2.2.es-cl.2.kfg - 4.3.3.1 - pk/slagtøj - 2hp - celeste -  klaver - strygere

 

 Orkestret sammensættes af følgende kontaktpersoner:

vl     Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com

vla    Eva Kobel                        29 46 79 04        evakobel7@gmail.com

vlc    Ane og Kresten Skak         39 66 45 50        fam.skak@gmail.com        

cb    Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com 

fl     Anne-Mette Tørning           45 82 33 17        amt@privat.dk

ob    Ulla Kellermann                 75 67 62 22        ulla.kellermann@mail.dk

cl     Morten Frøsig                    61 78 84 08       morfroe1@gmail.com   

fg    Søren Blanke                     27 28 13 68        sblanke@krudt.dk

ho    Poul Jeppesen                   51 21 99 25        poul.jeppesen@get2net.dk     

trp   Mads-Jacob Klitgaard         29 46 25 48         madsjkk@gmail.com                      

trb   Lars Hansen                     38 60 16 36         lars.b.hansen@simcorp.com

tu    Henrik Bertelsen                20 46 06 12        bertelsen55@gmail.com

slt    Jonas Weitling                  20 81 86 97         jonas_weitling@hotmail.com

dir   Giordano Bellincampi          36 16 16 46         bellincampi@privat.dk

 

 

ooooooooooOoooooooooo

 

Nærmere oplysninger om Forårsfilharmonikerne og orkesterweekenden fås hos 

Thomas Mørch Frøsig (tmfroesig@gmail.com) eller

Morten Frøsig (morfroe1@gmail.com) 

 

 

 

 

Sidst opdateret 5.4.2017