Velkommen til Forårsfilharmonikernes hjemmeside

Forårsfilharmonikerne mødes næste gang i weekenden

fr 31.3.- sø 2.4.2023 på Askov Højskole

 med dirigenten

Christian Øland

  Programmet bliver:

Anton Bruckner: Symfoni nr. 9, d-mol (60')

ooooooooooOoooooooooo

Besætningen er 

 3.3.3.3 - 8(4wt).3.3.1 - pk/slt

Vi stiler vi mod en strygerbesætning på:  16.14.12.10.8

oooooooooooOooooooooooo

Startskuddet til orkesterweekenden bliver givet ca. 1.10.2022 hvor bl.a. deltagerpriserne oplyses 

 ooooooooooOoooooooooo 

 

 Orkestret sammensættes af følgende kontaktpersoner:

 vl     Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com

 vla    Jan Lidhard              +46 73 804 66 82        jan.lidhard@gmail.com    

 vlc    Kresten Skak                    39 66 45 50         kresten.skak@gmail.com        

 cb    Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82         tmfroesig@gmail.com

 fl      Anne-Mette Tørning          45 82 33 17         amt@privat.dk

 ob    Ulla Kellermann                60 63 81 28         ulla.kellermann@gmail.com

 cl     Morten Frøsig                    61 78 84 08        morfroe1@gmail.com   

 fg    Søren Blanke                     27 28 13 68         sblanke@krudt.dk

 ho   Morten Borchorst               22 97 15 85         morten@borchorst.eu             

 trp  Mads-Jacob Klitgaard          29 46 25 48        madsjkk@gmail.com             

 trb  Lars Hansen                        22 69 28 47        larsbjerrehansen@gmail.com

 tu   Henrik Bertelsen                 20 46 06 12        bertelsen55@gmail.com

 slt  Jonas Weitling                     20 81 86 97        jonas_weitling@hotmail.com

 dir  Christian Øland                   40 94 27 02        christian.oeland@gmail.com

 

ooooooooooOoooooooooo

 

Nærmere oplysninger om Forårsfilharmonikerne og orkesterweekenden fås hos 

Thomas Mørch Frøsig (tmfroesig@gmail.com) eller

Morten Frøsig (morfroe1@gmail.com) 

  oooooooooooooOooooooooooooo

 

Sidst opdateret 10.5.2022