Velkommen til Forårsfilharmonikernes hjemmeside

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Forårsfilharmonikerne mødes næste gang i weekenden

6. - 8. marts 2020 på Askov Højskole

 denne gang med dirigenten

Christian Øland

som i en ung alder allerede er godt på vej til at etablere sig som anerkendt dirigent for professionelle orkestre som DRSymfoniorkestret, Det Kgl. Kapel, Stockholms opera, Det Finske Raiosymfoniorekster m.m.fl.

 

Programmet bliver:

 Anton Bruckner: Symfoni nr. 7, E-dur (68')

 Besætningen er:

2.2.2.2 - 4.4*.3.3.1 - 1/0 - str

*Udover de 4 horn er der også 4 Wagnertubaer

 

 Orkestret sammensættes af følgende kontaktpersoner:

 vl     Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82        tmfroesig@gmail.com

 vla    Jan Lidhard              +46 73 804 66 82        jan.lidhard@gmail.com    

 vlc    Kresten Skak                    39 66 45 50         kresten.skak@gmail.com        

 cb    Thomas Mørch Frøsig         61 78 18 82         tmfroesig@gmail.com

 fl      Anne-Mette Tørning          45 82 33 17         amt@privat.dk

 ob    Ulla Kellermann                60 63 81 28         ulla.kellermann@gmail.com

 cl     Morten Frøsig                    61 78 84 08        morfroe1@gmail.com   

 fg    Søren Blanke                     27 28 13 68         sblanke@krudt.dk

 ho   Poul Jeppesen                   51 21 99 25          Poul.horn.jeppesen@gmail.com

 wt   Morten Borchorst               22 97 15 85         morten@borchorst.eu

 trp  Mads-Jacob Klitgaard          29 46 25 48        madsjkk@gmail.com             

 trb  Lars Hansen                        38 60 16 36        larsbjerrehansen@gmail.com

 tu   Henrik Bertelsen                 20 46 06 12        bertelsen55@gmail.com

 slt  Jonas Weitling                     20 81 86 97        jonas_weitling@hotmail.com

 dir  Christian Øland                   40 94 27 02        christian.oeland@gmail.com                                         

ooooooooooOoooooooooo

Det koster det at være med:

Kost + dobb.vær.:   1.220 kr. (morgenmad inkl.)

Kost + enk.vær.:     1.420 kr. (morgenmad inkl.)

Kost uden overnatning:    720 kr.

Unge under uddannelse:    610 (ikke enkeltvær.)           

 

 Man kan også melde sig til middag fredag aften. I så fald skal der lægges 160 kr. til ovenstående priser.
Der er et begrænset antal værelser, så det er ikke sikkert, at alle der ønsker det kan få enkeltværelse.

ooooooooooOoooooooooo


Deltagerbetaling

 Efter tilmelding hos kontaktpersonen skal deltagerbetalingen indsættes på
 stævnets nem-konto: 6610    2861338
snarest
og i hvert fald senest 15. januar 2020. Husk at anføre dit navn i meddelelsesfeltet.

Noder mm. forventes udsendt til deltagerne medio januar.

ooooooooooOoooooooooo

                         

 Nærmere oplysninger om Forårsfilharmonikerne og orkesterweekenden fås hos 

Thomas Mørch Frøsig (tmfroesig@gmail.com) eller

Morten Frøsig (morfroe1@gmail.com) 

ooooooooooOoooooooooo

 

sidst opdateret 5.10.2019